Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лекарите раскажуваа за придобивките од шампањот

Научниците од Вашингтон откриле дека шампањот има голем број на позитивни својства. Особено, овој пијалок е одлична превенција на деменција и кардиоваскуларни патологии. Покрај тоа, го подобрува квалитетот на сексот. Се дозна дека таквиот пијалок содржи голем број на состојки кои позитивно влијаат врз меморијата, имунолошкиот систем и срцето.

Главните здравствени придобивки се дека некои хемикалии кои го сочинуваат шампањ, на пример, фенолна киселина, имаат позитивен ефект врз меморијата, имено, тие ја зајакнуваат. Таквата супстанца ја стабилизира ориентацијата во просторот, како и начинот на кој лицето гледа различни звуци и мириси. Покрај тоа, го нормализира процесот на пренос на сигнали помеѓу нервните клетки. Ова значи дека умерената потрошувачка на таков пијалок е корисна за мозокот, а тоа може да се заштити од деменција предизвикана од стареење.

По пиење мала количина на таков алкохол во крвта, секрецијата на азотниот оксид се зголемува, а ова, пак, позитивно влијае на состојбата на артериите и го намалува покачениот тонус на крв. Шампањ влијае на релаксација на крвните садови, против позадината на која се зголемува протокот на крв. Исто така, ова пенливо вино го намалува ризикот од згрутчување на крвта - тие делуваат како главен извор на срцеви напади .

Меѓу пријатните последици од пиењето пијалок, експертите емитираат стабилна ерекција. Ова значи дека шампањот во голема мера го подобрува квалитетот на сексуалниот живот. На крајот, тоа е најнискокалоричен алкохолен пијалак.

Заедно со позитивните својства, се забележува дека најдобро е да се користи пенливо вино во умерени количини, имено, во просек, 1 чаша неделно - ова е единствениот начин да се откријат сите негови придобивки за телото. Инаку, истите ефекти ќе бидат забележани како од употребата на други видови на алкохол.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .