Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Славените сиреси се со помала веројатност да страдаат од дијабетес

Се верува дека ако некој се обиде да се ослободи од екстра килограми, тогаш силните сирења треба да бидат исклучени од исхраната. Сепак, одбивањето да го консумираат таков производ го зголемува ризикот од развој на дијабетес тип 2 .

Американските научници открија дека дури и јадењето на неколку парчиња сирење на ден може да го спречи формирањето на слична болест, имено, ризиците се намалуваат за 12%. Забележано е дека секојдневната стапка на таква состојка е само 55 грама, и за машки и за женски.

Придобивките од сирењето се должи на фактот дека, според статистичките податоци, околу 90% од пациентите дијагностицирани со дијабетес тип 2 страдаат од прекумерно висока телесна тежина, и оваа состојка има голема количина на хранливи материи кои можат да постигнат брза сатурација.

Покрај тоа, овој поволен ефект се должи на фактот дека сиресите содржат пробиотици, кои го намалуваат нивото на "лош" холестерол во крвта и со тоа ја намалуваат веројатноста за дијабетес. Покрај тоа, тие се збогатени со витамин Д, калциум и магнезиум, кои исто така имаат заштитен ефект против оваа болест.

Сепак, научниците тврдат дека е можно да се збогати исхраната само со таков ферментиран млечен производ, и од други производи, кои вклучуваат млеко, сеуште мора или целосно да се откаже или да се минимизира нејзината потрошувачка. Исто така, потребно е да се земе предвид дневниот курс, кој не треба да се надмине. Инаку, постојат ризици од проблеми со органите на дигестивниот систем.

Според експертите, ова во моментов е наједноставниот и еден од најприфатливите начини за спречување на не-инсулин зависен дијабетес.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .