Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Прекумерните телесни течности се опасни по живот.

Не е тајна дека обичната прочистена вода е најкорисното пијалок за човечкото тело. Меѓутоа, неодамна, американските научници открија дека преголемото количество таква течност е исполнето со сериозни здравствени проблеми што можат да доведат до предвремена смрт.

Според експертите, во некои случаи, ингестијата на големи количини на течност се смета за сосема нормална и оправдана. На пример, ако некое лице игра спорт или неговата работа е поврзана со прекумерна физичка активност, тогаш нема проблем ако пие 0,5-1 литар вода над вообичаеното дневно внесување.

Меѓутоа, злоупотребата на вода често е оптоварена со проблеми со опасност по живот. Особено, мора да се придржувате до дозволениот дневен надомест за време на болеста.

Суштината на негативното влијание на преоптоварувањето на водата лежи во фактот дека постои голема веројатност за премногу интензивно перење на сол од телото. Како што е познато, оваа супстанца е вклучена во регулирањето на многу витални процеси. Покрај тоа, ризикот од оток на мозочното ткиво е висок. Таквата повреда може да биде комплицирана со конвулзивни напади, заматување на свеста или кома.

Покрај тоа, прекумерното пиење како метод на само-третман, што го користи доста голем број на луѓе, може да предизвика развој на разни проблеми, особено од органите на кардиоваскуларниот систем, што дополнително ги зголемува ризиците од предвремена смрт.

Експертите уште еднаш го привлекуваат вниманието на фактот дека дневната стапка на вода за мажи е 3,5 литри. Што се однесува до жените, им се советува да пијат вода по литар помалку. Во исто време, не треба да заборавиме дека недостатокот на течност во телото е исто така опасен за здравјето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .