Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хранењето на деца може да доведе до сериозни здравствени проблеми.

Група истражувачи од Медицинскиот центар Харвард ги идентификуваа опасностите од детско чување. Научниците успеаја да ја откријат врската помеѓу овој симптом и прогресивната дебелина , како и проблемите во однесувањето кај адолесцентите.

Се дозна дека присуството на вишок тежина кај дете е многу блиско поврзано со таков проблем како опструктивна ноќна апнеја. Главниот симптом што укажува на појава на такво пореметување е гласно рчење. Оваа болест значително ги зголемува ризиците за развој на дебелина, како и поврзани нарушувања, како што се дијабетесот и патологиите на кардиоваскуларниот систем.

Истражувачите спроведоа експеримент - користејќи како пример повеќе од илјада деца во возрасна категорија од раѓање до адолесценција, ги анализирале податоците за спиењето и ги проучувале параметрите на телесната тежина кај сите учесници во студијата.

Како резултат на тоа, ендокринолозите откриле директна поврзаност меѓу хранењето кај едно дете и зголемениот BMI - првиот проблем го влошува второто нарушување. Така, научниците велат дека овие две прекршувања создаваат "злобен метаболички круг" помеѓу себе.

Освен тоа, стана познато дека оние деца кои страдаат од опструктивна ноќна апнеја се во неколку пати поголеми шанси да доживеат нарушувања во однесувањето во нивната транзициона возраст, во споредба со оние кои немаат проблеми со таква болест.

Специјалистите, исто така, посочуваат дека како превентивна мерка, родителите треба да ја контролираат телесната тежина на нивните деца, како и да обезбедат соодветен и навремен третман со ОСА. Ова ќе овозможи да се избегне развој на не само гореспоменатите нарушувања, туку и други хронични заболувања од страна на многу внатрешни органи и системи (особено, ендокрини) на постара возраст.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .