Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сок од портокал го намалува ризикот од фрактури

Една нова студија од англиски научници покажа дека сок од портокал има корисни својства, имено, ја намалува веројатноста за појава на фрактури речиси 2 пати. Ова се должи на фактот дека како пијалок може да се зајакне коскениот систем.

Како дел од истражувањето, во кое учествувале повеќе од 10.000 волонтери, беше откриено дека оние кои редовно земале сок од портокал многу ретко се соочиле со фрактури. Се претпоставува дека таквиот позитивен ефект е забележан поради присуството во овој пијалок од голема количина на витамин Ц.

Таквата супстанција има стимулативна особина, особено го активира процесот на раст на младите коскени клетки, кои се нарекуваат остеобласти, и тие, конечно, се трансформираат во возрасни клетки на коскеното ткиво.

Ваквото откритие е особено важно за постарите лица, како и за сите пациенти кои страдаат од остеопороза и други болести на коските. Исто така е забележано дека витаминот Ц е содржан во сокот од киви, домати, јагоди и брокули, но во такви пијалаци неговата концентрација е многу помала.

Научниците истакнуваат дека на секои 50 милилитри сок од портокал, што е една четвртина од стаклото, се намалува веројатноста за појава на фрактури за 5%. Ова значи дека 1 чаша такво пиење ги намалува шансите за 20% и 2 чаши - за 40%. Кога се забележува дека дневниот внес на витамин Ц за возрасни не треба да биде под 40 милиграми.

Сепак, експертите препорачуваат да пијат свежо исцеден сок, варен дома, а не спакуван разреден пијалок, кој се продава во продавници. Исто така е многу важно да се запамети дека дневниот внес на витамин Ц треба да биде придружен со внес на храна - ова ќе му помогне да остане во телото, бидејќи не ја задржува оваа супстанција.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .