Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гледањето телевизија е опасно за венска тромбоза.

Експертите од Универзитетот во Вермонт воспоставија врска помеѓу гледањето телевизија и ризиците од венски тромбоемболизам. Колку повеќе луѓе трошат на овој тип на одмор, толку е поголема шансата да се развие сличен проблем.

Долго време е познато дека трошењето време пред телевизор има негативен ефект врз состојбата и функционирањето на кардиоваскуларниот систем. Сепак, поврзаноста од гледање телевизија и појавата на венска тромбоза неодамна беше откриена.

Венскиот тромбоемболизам е нарушување во кое се формираат голем број на згрутчување на крвта во горните и долните екстремитети, белите дробови и карличната област. Во однос на стапката на преваленца, ваквата патологија е пред само мозочен удар и срцев удар. Претходно се верувало дека болеста се јавува кај луѓе постари од 60 години, но неодамна возраста на пациентите значително се намалила.

Новите научни истражувања покажаа дека дури и физичката активност не може да ги отстрани сите негативни вредности што човечкото тело ги прима додека гледа телевизија. Повеќе од 15 илјади луѓе на возраст од 25 до 65 години учествуваа во студијата што ги потврдува таквите информации. Научниците спровеле анкета на секој волонтер и анализа на статистиката. Благодарение на ова, стана познато дека оние кои поминуваат повеќе од 5 часа на ден пред телевизорот, ја дијагностицираат "венската тромбоза" околу 2 пати почесто од оние кои гледаат телевизија многу ретко или немаат таква навика.

Забележано е дека овој феномен не се должи на влијанието на самиот ТВ, туку на фактот дека луѓето претпочитаат да уживаат во текот на еден таков одмор и долго време се на седница.

Авторите на студијата препорачуваат да гледаат телевизија додека вежбаат на симулаторот, како и да ја следат вашата исхрана. Исто така, научниците истакнуваат дека формирањето на згрутчување на крвта е исто така зафатено со трошење време на компјутерот, особено за работни цели.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .