Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сало се покажа корисен за телото.

Руските нутриционисти велат дека маснотиите се добри за човечкото тело и можат да помогнат да се спречи развојот на опасните болести. Во моментов, многу професионалци и поддржувачи на здрава исхрана претпочитаат да ја напуштат потрошувачката на таков производ. Ова се должи на фактот дека 100 грама масти содржи 89% масти.

Сепак, и покрај содржината на масти во оваа состојка, содржи голема количина на хранливи материи, витамини и микронутриенти. Од оваа причина, нутриционистите велат дека сало е вклучено во зајакнување на имунолошкиот систем. Покрај тоа, може да го подобри функционирањето на мозокот, што во голема мера ја намалува веројатноста за појава на Алцхајмерова болест.

Лецитин, исто така, има позитивен имот - тој е една од главните компоненти на маснотиите. Особено, таквата супстанција позитивно влијае на кардиоваскуларниот систем. Ова се должи на активирање на процеси кои го отстрануваат "штетниот" холестерол од телото, а тоа придонесува за развој на висококвалитетна крв. Покрај тоа, овој производ содржи многу антиоксиданти. Ова значи дека ако го користите одвреме-навреме, можете да ги намалите ризиците од развој на патологии на рак.

Сепак, експертите забележуваат дека во никој случај не треба да се злоупотребуваат јадењето масти - за да се постигнат погоре позитивните ефекти, доволно е да се јаде само 1-2 мали парчиња дневно. За да ги асимилирате хранливите состојки на овој производ, мора да се комбинираат со леб и зеленчук.

Сепак, постои категорија на луѓе кои се строго забранети сало - пациенти кои страдаат од патологии на гастроинтестиналниот тракт, црниот дроб и жолчниот меур. Ризичната група, исто така, вклучува лица со веќе развиена атеросклероза и васкуларни нарушувања. Покрај тоа, луѓето со дебелина не се препорачуваат да воведат таква состојка во вашата исхрана.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .