Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците ја откриле односот меѓу мигрената и депресијата

Кинеските научници, благодарение на големата студија, заклучија дека депресијата, мигрената и хроничните главоболки се тесно поврзани меѓусебно. Покрај тоа, тие се уверени дека е можно да се создаде лек кој истовремено би се борел со сите овие нарушувања.

Лицата кои страдаат од мигрена или чести напади со тешка главоболка се со поголема веројатност да се жалат на депресија , депресивно расположение и развој на неразумна анксиозност.

За да дојдат до овој заклучок, истражувачите внимателно ги проучувале податоците за здравствената состојба на повеќе од 600 пациенти кои се регистрирани во невролошкиот оддел на една од медицинските установи во Тајван.

Таквата состојба како мигрена се карактеризира со појава кај лице со силни и болни главоболки, локализирани во една половина од главата. Многу фактори можат да предизвикаат такво нарушување, како што се промени во временските услови, прекумерна вежбање, долг недостаток на спиење и многу повеќе. Таквото отстапување често доведува до депресивно расположение, кое е исто така карактеристично за депресијата.

Слично на тоа, луѓето кои се во непријатна расположение или страдаат од различни видови на депресивна состојба, почесто од другите се жалат на појава на хронични главоболки.

Авторите на студијата тврдат дека таквите информации сугерираат дека горенаведените болести имаат чести негативни фактори што доведуваат до нивниот развој. Ова, од своја страна, значи дека научниците имаат потреба да создадат генерички лекови кои ќе овозможат да се ослободи од вториот во исто време за време на целниот третман.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .