Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Студените нозе се знак на опасни болести.

Се смета за сосема нормално ако едно лице има ладење на долните екстремитети по долга прошетка на ладен или дождлив ден - во вакви случаи тоа е само привремен феномен. Уште една е ситуацијата во која сличен симптом е присутен на континуирана основа, како и по долг престој под топло ќебе или кога се користи грејната рампа. Во овој случај, самото тело им укажува на луѓето дека тоа не е во ред.

Често нозете стануваат ладни ако циркулацијата на крвта е нарушена во крвните садови. Таков проблем често се јавува под специфични работни услови, имено за време на седечка работа. За да го спречите ова, треба да направите пауза за физичка активност на секои 2 часа околу 5 минути.

Сепак, патолошки извори, исто така, може да влијаат на ова, на пример, на дефект на тироидната жлезда. Покрај тоа, формирањето на пломби во овој орган, кои однадвор имаат појава на конуси на вратот, исто така може да предизвикаат таков симптом. Да се ​​потврди или негира таков факт може да ултразвук на ова тело.

Периферната невропатија е друга болест, чија специфична манифестација е постојано ладни долните екстремитети. Дополнително, кога се јавува таква болест, може исто така да се запали, вкочанетост и трнење во нозете. Комбинацијата на такви симптоми е алармно ѕвонче, бидејќи може да зборува за развој на дијабетес .

Меѓу повеќе безопасни извори е хиповитаминозата , имено, недостатокот на витамини од групата Б - само треба да ја промените вашата исхрана или да користите додатоци во исхраната. Во секој случај, ако некое лице постојано се чувствува ладни нозе, тогаш најдобро е да помине целосен лабораториски и инструментален преглед во медицинска установа.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .