Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лекови за губење на тежината може да предизвикаат рак

Тајванските и сингапурските научници заклучиле дека некои производи за слабеење со хербални состојки можат да доведат до развој на онколошки процес, при што најчесто се јавуваат бубрезите, црниот дроб и органите на уринарниот систем.

Во потврда на ова, истражувачите проучувале податоци од околу 1.5 илјади пациенти од различни региони на Азија и Северна Америка. Поради ова, стана познато дека повеќе од половина од сите луѓе земале билни лекови што горат маснотии. Во просек, секои 2 лица го забележале развојот на патологиите на ракот во различни фази на прогресија. Некои дури забележале присуство на карактеристични клинички знаци кои биле игнорирани.

Научниците тврдат дека најопасните станале фондови, кои вклучуваат такви растенија како што се кирказон и лудиот. Тоа се супстанции кои содржат опасна компонента, имено аристолохова киселина, која негативно влијае на состојбата и функционирањето на генитоуринарниот систем, како и бубрезите и црниот дроб.

Во процесот на анализирање на ДНК на пациентите, беше откриено дека во 78% од случаите онколошкиот процес беше поттикнат од генетски мутации кои се појавија во позадина на влијанието на слична опасна компонента. Опасноста од болеста лежи во фактот дека се развива околу една деценија по употребата на супстанции кои содржат аристолохова киселина.

Како и многу други видови рак, оштетување на бубрезите, црниот дроб и урогениталниот систем, долго време може да биде целосно асимптоматски. Ова дополнително укажува на потребата од редовни медицински прегледи во медицинска установа и потреба од квалификувана помош со најмало влошување на благосостојбата.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .