Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јогата има позитивен ефект врз функцијата на срцето.

Пациентите кои страдаат од какви било кардиоваскуларни патологии се препорачува да вежбаат јога и други аеробни вежби. Позитивен резултат се должи на фактот дека таквите средства помагаат да се намали тонот на крвта, да се нормализира индексот на телесна маса и концентрацијата на холестерол во крвта. Сличен заклучок беше постигнат и од група истражувачи од американскиот Колеџ за кардиологија.

Промената на начинот на живеење има позитивен ефект врз општата состојба на човечкото тело, особено во голема мера го намалува ризикот од смрт од болести од кардиоваскуларниот систем. Најчесто, кај пациенти со слични проблеми им се препорачува да ја практикуваат индиската јога.

Меѓутоа, во една нова студија, научниците открија дека комбинацијата на овој метод на терапија со аеробни вежби е поефикасна од слични вежби одделно. Ова е особено индицирано за лицата кои страдаат од дебелина и тип 2 дијабетес .

За да ја потврдат својата теорија за влијанието на таквиот умерен физички напор врз човечкото тело, научниците ги собрале и анализирале податоците од повеќе од 700 пациенти со одредена кардиоваскуларна болест. Волонтерите беа поделени во 3 групи. Првиот правеше аеробни вежби, вториот правеше јога, а третиот работеше и на двата типа на физичка активност. Учесниците во секоја група мораа да завршат 3 часови по класи, од кои секоја траеше половина година.

По завршувањето на студијата, стана познато дека учесниците од групите 1 и 2 покажале намалување на крвниот притисок, холестеролот и триглицеридите во крвта, а исто така ја изгубиле вишокот телесна тежина. Сепак, слични ја покажаа третата категорија на предмети, беа 2 пати повисоки, што укажува на поголема ефикасност од интегрираното спроведување на јога и аеробни вежби. Покрај тоа, таа дава можност не само да ја нормализира работата на срцето, туку и да им овозможи на луѓето да станат потрајни.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .