Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Слививите можат да ги заштитат жените од остеопороза

Во моментов, многу жени страдаат од болести како што се остеопороза . Оваа патологија се карактеризира со фактот дека минералната густина на коските се намалува и состојбата на коскеното ткиво се влошува до значителен степен. Таквите патолошки промени се преполни со фактот дека пациентите се склони кон чести фрактури кои лекуваат многу долго и тешко.

Сепак, најновите истражувања на италијанските научници дозволија да се заклучи дека дневниот внес на 5 боровинки во внатрешноста овозможува не само забавување на патолошкиот процес кој се јавува кај остеопорозата, туку и целосно да се спречи појава на таква опасна болест.

Експериментот вклучува жени кои се во пост-менопаузална возраст, што значи дека тие се постари од 50 години. Главниот критериум за избор беше дека сите учесници веќе имаа намалување на коскената минерална густина. За половина година беше неопходно волонтерите да јадат 5 сливи секој ден.

На крајот, се покажа дека оние жени кои строго се придржуваат до таквото некомплицирано правило постигнале максимален позитивен ефект, имено, целосно се ослободиле од првичните знаци на остеопороза.

Релевантноста на ваквите научни истражувања се должи на фактот дека секоја година по почетокот на менопаузата, жените губат во просек 1,5% од коскената минерална густина. Научниците веруваат дека придобивките од сливи лежи во фактот дека содржи голем број на хранливи материи, како и калиум и витамин К. Овие се компоненти кои се многу корисни за коските.

Истражувачите истакнуваат дека е неопходно да се јаде 5-6 сливи - со потрошувачка на помали количини, позитивен ефект едноставно не доаѓа, и ако го злоупотребувате овој производ, може да се појават несакани алергиски реакции.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .