Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Утрински чај ќе помогне против болки во грбот

Со болка во било кој степен на сериозност во задниот дел барем еднаш во животот, барем секоја личност наиде, без оглед на возраста или полот. Новите научни истражувања спроведени од група истражувачи од Норвешка, покажаа дека пиењето чај наутро го спречува појавувањето на болка во оваа локализација.

Околу илјада луѓе учествуваа во научна истрага што ги потврдува таквите информации. Некои луѓе страдале од хронична болка во грбот, а некои од повторливи болки. Во текот на експериментот, истражувачите го проучувале начинот на живот на секој предмет.

Благодарение на ова, успеавме да дознаеме дека оние луѓе кои повеќе сакаат да пијат чај поретко се жалат на присуство на болка во рамениците и на вратот. Научниците забележуваат дека природата на болката во овој случај не е одлучувачки критериум. Ова значи дека чајот може да се бори и со акутна и хронична болка.

Корисен ефект на таков пијалок се должи на фактот дека содржи кофеин. Како што е познато, оваа компонента стана позната по својот аналгетски ефект во однос на многу внатрешни органи и мускули, вклучувајќи ги и 'рбетните.

Истражувачите, исто така, истакнуваат дека со оглед на тоа што кофеинот се наоѓа во кафе, таквиот пијалок може исто така да заштити од болка во различни делови на грбот, особено при специфични работни услови, имено, кога седи.

Сепак, ниту чај, ниту кафе не треба да се злоупотребуваат. За да постигнете позитивен ефект прилично редовно наутро да пиете една чаша од овој пијалок. Во исто време, многу важен услов е тоа што не е препорачливо да се додаде шеќер во него, и ако поради некоја причина тоа не е можно, дозволено е да се користат замени на шеќер.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .