Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Откријте ги придобивките од најчестата навика

Канадските научници докажаа дека детската грижа за навивање на ноктите може да биде добра за здравјето. Наодите пронајдени од страна на истражувачите покажуваат дека присуството на таква зависност во детството го зајакнува имунолошкиот систем и делува како профилактика против алергиски реакции и астма .

Научните истражувања спроведени во Онтарио покажаа дека оние деца кои ги гризат ноктите или си го цицаат палецот имаат посилен имунитет во споредба со нивните врсници што им ги забрануваат родителите. Покрај тоа, овие деца имаат помалку астма и се помалку подложни на алергии.

Научниците ги проучувале податоците на илјадници деца со следење на нивниот здравствен статус на возраст од 5 до 9 години. Посебно внимание беше посветено на навиките на учесниците во експериментот. Последниот пат кога бројките беа земени за да достигнат возраст од 13 години. Целокупноста на сите информации добиени покажаа дека кај сопствениците на навика за гризење на ноктите, страдалниците од алергија се покажале за 11% помалку, а астматичари околу 10%.

Придобивките од овој процес се должи на фактот дека во времето кога децата ги гризат ноктите, голем број на бактерии, и корисни и штетни, навлезат во нивните тела. Сепак, тие, всушност, го тренираат имунолошкиот систем, кој му овозможува подобро да се справи со различните заразни болести во иднина и брзо да ги уништи бактериите.

Токму поради тоа родителите не треба да ги прекоруваат своите деца во ситуации кога ги гризат ноктите или го цицаат палецот. Во такви случаи, тие треба да размислуваат за имунитетот, здравјето и иднината на своето дете. Сепак, тоа не значи дека треба да заборавиме на правилата за лична хигиена, имено, миење раце по посета на улица или тоалетна соба.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .