Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Недостаток на појадок е полн со атеросклероза

Појадок се смета за најважен оброк на денот кај луѓето што едно лице јаде во текот на денот, а отфрлањето може да доведе до голем број несакани последици. На пример, научниците од Американскиот колеџ за кардиологија откриле дека недостатокот на појадок може да доведе до формирање на кардиоваскуларни патологии, особено на атеросклероза .

За да ја потврди својата теорија, истражувачката група спроведе голема научна анкета со учество на повеќе од 4 илјади вработени во банкарскиот сектор во возрасната група од 40-54 години. Сите учесници беа поделени во 3 групи. Првата категорија ги вклучува оние поединци кои се навикнати да имаат добар доручек, втората беше луѓето што јадеа појадок како што посакуваа, а третиот ги вклучи оние кои веруваат дека наместо утрински оброк подобро е да се пие чаша кафе или чаша сок. Треба да се напомене дека за време на почетокот на еден таков експеримент, субјектите немале срцеви заболувања во историјата на болеста.

Сите луѓе беа замолени 15 дена да се сетат или да запишат информации за тоа што и кога јаделе. Покрај таквите податоци, научниците, исто така, ги земаа во предвид БМИ, концентрацијата на холестерол во крвта, зависноста од зависности и степенот на физичка активност.

По завршувањето на една ваква научна студија, се дозна дека атеросклерозата е формирана кај 57% од луѓето во првата категорија и кај 75% од луѓето во третата група. Сепак, според научниците, тоа не е самиот недостаток на појадок што предизвикува проблеми со срцето, туку и понатаму изобилен оброк. Покрај тоа, стана познато дека оние кои воопшто не нудат појадок, почесто страдаат од прекумерна телесна тежина и зголемен тонус на крв, како и консумираат големи количини на алкохол и имаат навика да пушат многу цигари.

Сепак, истражувачите тврдат дека е премногу рано да се извлечат конечни заклучоци, бидејќи оние кои одбиваат да јадат појадок во оваа студија беа само 3%.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .