Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Млечните замени се опасни за телото.

Лицата кои сакаат или од која било причина се принудени да јадат алтернативи на млечни производи, подготвени на база на орев или соја, како и други состојки, се склони кон недоволен јод во телото. Сличен заклучок беше постигнат и од британската истражувачка група од Универзитетот во Сари.

Научниците ја проценуваат концентрацијата на слична супстанција во 47 алтернативи на млечни производи и млечни производи. Најчесто ваквите производи се базираат на соја или бадеми, коноп или ориз, овес или лешник и кокос. Треба да се напомене дека специјално дизајнирана храна за бебиња беше исклучена од такво научно истражување.

Така, успеавме да дознаеме дека содржината на ваква витална супстанца за човечкото тело како што е јод во таквите производи е не повеќе од 2%, во споредба со кравјо млеко, што е критично ниско.

Главната корист на оваа компонента е тоа што е исклучително важно за формирање на хормони што произведува тироидната жлезда и е особено корисно за време на носењето на детето, бидејќи учествува во целосен развој на фетусот. Раните студии покажаа дека дефицитот на јод за време на бременоста е директно поврзан со намален коефициент на интелигенција и проблеми со читањето кај децата, како и развојот на ендокринолошките патологии во мајката себе.

Голем број луѓе ја избегнуваат потрошувачката на млеко поради идиосинкразија или алергија на лактоза. Во такви случаи, треба да обрнете внимание на производи кои исто така содржат големи количини на јод. Во оваа категорија е да се вклучат морско кафе и речиси сите морски плодови. Другите алтернативи на млечните производи не делуваат како соодветна замена за кравјо млеко.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .