Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Предложен е нов метод за дијагностицирање на еболата.

Нов, едноставен, безбеден и ефикасен начин за дијагностицирање на еболата е предложен од група специјалисти на Универзитетот Нортумбрија. Покрај тоа, најновата техника може да помогне во идентификувањето на голем број други болести.

Еболата треска е патолошки процес кој го предизвикува истиот микроорганизам и се смета за еден од најчестите меѓу Африканците. Вкупно, околу 40% од населението на оваа земја почина од оваа болест.

Релевантноста на новото научно истражување се должи на фактот дека некои луѓе имаа симптоми слични на болеста, но провокатор не беше пронајден во нивната крв. Дотогаш, за да се утврди текот на таквата патологија во човечкото тело потребно е да се донира крв, но за да се декриптираат тестовите, потребни се голем број искусни специјалисти кои работат во специјално дизајнирани центри. Проучувањето на анализите траеше од 5 до 8 часа, кај кои пациентите со ебола често немаат.

Сега, сепак, е развиена нова дијагностичка техника, која веќе го добила името EbolaCheck - може да се примени директно на локалитетот во кој се развива појава на таква болест. Најважна разлика во таквата дијагностичка платформа е фактот што за нејзината имплементација е потребен обем на крв, 700 пати помал од потребниот волумен - во овој случај е потребна само една капка крв од прст. Самата процедура за обработка на податоци трае помалку од 70 минути.

Овој метод веќе ја покажа својата безбедност, недостаток на потреба за подготовка и ниска цена - тоа се фактори кои можат да влијаат на неговата висока преваленца и употреба во широк обем. Во прилог на Ebola, вирусот Zika , атипичниот тек на пневмонија , грипот , вирусот на денга вируси , како и маларијата , менингитисот или други инфективни процеси предизвикани од патогени бактерии или вируси, може да се дијагностицира со помош на новата техника.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .