Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Контактните леќи може да предизвикаат губење на видот.

Научниците од Австралискиот центар за контрола на болести и превенција откриле дека контактните леќи, првично насочени кон подобрување на видот, може да предизвикаат намалување на неговата сериозност, до целосна слепило. Таквото тврдење се должи на фактот дека неодамна кај пациенти кои користат такви офталмолошки агенси, микроорганизмот често се наоѓа во очите, придонесувајќи за развој на инфекција која е штетна за органите на видот.

Специјалистите на овој центар презентираа на јавноста неколку приказни за пациенти кои како резултат на носење контактни леќи изгубија глетка во една или двете очи. Беше откриено дека поради нивната употреба специфичен микроскопски паразит, наречен Acanthamoeba, продира во органите на видот. Поради негативното влијание на таков микроорганизам, кај пациенти се развива акантамински кератитис, што последователно предизвикува патолошки инфективен процес.

Исто така, стана познато дека таков паразит живее и се размножува во специјална течност неопходна за складирање на контактни леќи - од таму се влегува во органите на видот. По пенетрацијата, микроба ја уништува рожницата, наспроти позадината на која лицето чувствува болка со различна тежина, како и црвенило на окото и заматен вид. Покрај тоа, жртвата има чувство на присуство во окото на странски објект, кој од време на време се движи.

Вреди да се забележи дека најдобриот начин за откривање на паразитот е исклучително непријатна процедура, имено, отстранување на распаѓање од рожницата на окото. Сепак, постои уште еден метод за откривање на микроби - очен преглед со микроскоп, но на овој начин може да се открие само со големи големини Acanthamoeba.

Ако не го започнете лекувањето на инфекцијата навремено, ова е полн со појава на не само силен болен синдром, туку и целосна загуба на видот. За да се избегне инфекција, пациентите треба строго да ги следат препораките на офталмологот во однос на употребата и чувањето на контактните леќи, како и редовно да се подложуваат на испитување од страна на лекар.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .