Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Солта ја зголемува веројатноста за развој на дијабетес

Јадењето сол над нормата во голема мера ја зголемува веројатноста за дијабетес . Сличен заклучок беше постигнат и од група научници од еден од истражувачките центри во Шведска.

Дијабетес мелитус тип 2 е метаболна патологија која се карактеризира со зголемување на нивото на шеќер во крвниот серум. Во нивниот последен експеримент, специјалистите успеале да откријат уште еден фактор на ризик одговорен за формирање на таква болест.

Студијата користела податоци од неколку илјади луѓе кои живееле во Шведска, што резултирало со неочекувано откритие. Идејата е дека јадењето големи количини на сол на ден во голема мера го зголемува ризикот од развој на тип 2 дијабетес за околу 65% за секој дополнителен 2 грама од овој зачин. Овој волумен е малку помалку од половина лажичка.

Поединци кои внесуваат просек од 1,25 лажички сол на ден, 72% имаат поголема веројатност да страдаат од оваа болест отколку луѓето кои рационално ја користат оваа состојка. Сепак, студијата не ги разгледа механизмите за развој на таков патолошки процес. Од ова произлегува дека е премногу рано да се извлечат заклучоци - научниците само укажуваат на тоа дека прекумерното внесување на сол предизвикува инсулинска резистенција. Покрај тоа, зголемување на обемот на оваа состојка во дневното мени е полн со развој на дебелина, што е еден од провокаторите на тип 2 дијабетес.

Покрај тоа, научниците, исто така, го поврзуваат зголемениот внес на сол со зголемен ризик од латентен автоимун дијабетес кај луѓето од средна возраст - слабо развиен тип на дијабетес.

Добиените информации доведуваат до отстранување на нови превентивни мерки против таква болест.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .