Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Засладувачите може да предизвикаат тип 2 дијабетес

Многу од нас ја гледаат нашата тежина. Во потрага по идеална фигура, го заменуваме обичниот шеќер со засладувачи, без размислување за последиците од таквата одлука. Австралискиот научник Ричард Јанг тврди дека долготрајната употреба на замена на шеќер може да доведе до појава на тип 2 дијабетес .

Со неговата теорија, авторот говореше во соопштението за печатот на годишниот состанок на Европската асоцијација за проучување на дијабетесот во Лисабон (Португалија). Извештајот ќе биде објавен наскоро, но и покрај тоа, некои истражувачи веќе се заинтересирани за ова прашање. Д-р Рубер Курги, ендокринолог од Њујорк, се согласува со аргументите на неговиот колега. Дана Анџело Вајт, специјалист од Конектикат, исто така е уверена дека засладувачите не можат да влезат во правилна исхрана.

Ричард Јанг спроведе студија во која учествуваа 27 здрави луѓе. Во рок од две недели, секој од нив трошил засладувачи 3 пати на ден. Вкупниот износ е еквивалентен на 1,4 литри слатка исхрана пијат. Некои учесници земале сСерблоза или ацесулфам, останатите земале плацебо (пацифист).

За време на студијата, се покажа дека групата на луѓе кои консумираат засладувачи, по јадење, нивото на шеќер се зголемува прекумерно, исто така, потешко е за телото да го регулира нивото на гликоза во крвта. Втората група, која зеде плацебо, немаше промени во телото. Ова укажува на тоа дека употребата на засладувачи води до развој на дијабетес тип 2.

Вреди да се напомене дека многу малку луѓе учествувале во експериментот со цел да извлечат било какви заклучоци: потребни се дополнителни истражувања за да се потврди оваа теорија. Во секој случај, таков додаток на храна може да се напушти сега.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .