Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чајот е исклучително здрав.

Никој не е тајна дека обичната прочистена вода е најкорисна течност за човечкото тело, но американските научници докажале дека таквиот пијалок како чај има многу позитивни ефекти.

Здравствените придобивки од ваквото пиење се должи на фактот дека содржи голем број компоненти, вклучувајќи полифеноли и кофеин. Високите концентрации на таквите супстанции можат да бидат штетни, но нивниот чај содржи само доволно за да го спречи развојот на штетните ефекти. Таквите состојки го спречуваат појавувањето и заштитата на луѓето од разни болести.

Покрај тоа, истражувачите откриле дека со помош на чај може да се ослободи од вишокот телесна тежина, и за ова не бара многу напор. Значи, стана познато, ако пиете зелен чај цел ден, може да изгубите околу 100 екстра калории.

Овој пијалок е многу корисен за мажи - редовното пиење црн чај го намалува ризикот од развој на рак на простатата. Студијата покажува дека кај оние кои редовно пијат чај, само 9% од случаите се јавуваат како болест, во споредба со 30% инциденцата на рак на простата кај оние кои не се љубители на таквото пиење.

Исто така, сите учесници во експериментот покажаа нормализација на крвниот тон и зајакнување на коскеното ткиво, поради што значително се намалува бројот на фрактури на горните и долните екстремитети. Освен тоа, субјектите имале зголемено задолжен за живост и подобрување на менталните способности откако пиеле неколку чаши чај.

Сепак, научниците велат дека со цел да се користи такво пијало на телото, неопходно е не само да се пие правилно, туку и да се складира, набљудувајќи некои препораки, на пример, чајот, сончевата светлина и влагата се деструктивни.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .