Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Развиена ефикасна исхрана против дијабетес

Текот на дијабетес тип 2 доведува до многу промени кои се развиваат во човечкото тело. Сепак, научниците на Универзитетот во Њукасл развија специјална диета која помага да се справат со било какви абнормалности предизвикани од оваа болест.

За да дојде до овој заклучок, истражувачкиот тим ја усвои теоријата, во врска со која слична болест има двоен развојен циклус. Според оваа претпоставка, во црниот дроб се собира големо количество маснотии, поради што овој орган реагира лошо на инсулинот. Наспроти позадината на фактот дека црниот дроб е вклучен во лачењето на глукозата, почнува да произведува голема количина слична супстанција. Покрај тоа, вишокот на масти концентрација ја зголемува веројатноста за ширење на други ткива. На пример, се акумулира во панкреасот и негативно влијае на клетките кои произведуваат инсулин.

Соодветни научни истражувања ја потврдуваат оваа теорија и во исто време покажува дека придржувањето кон нискокалориското мени во текот на целата недела ја подобрува чувствителноста на црниот дроб кон инсулин, а нивото на гликоза во крвта е нормализирано. Во следните 7 дена од диеталната терапија, количината на маснотии во панкреасот се враќа во нормала и процесот на секреција на инсулин е вратен.

Покрај тоа, научниците забележуваат дека горенаведените прекршувања може да се променат, дури и ако тип 2 дијабетес се случува повеќе од 10 години. Придобивките од исхраната исто така лежи во тоа што не предизвикува чувство на замор и глад, а исто така ви овозможува да изгубите 15 килограми вишок тежина и целосно да ги запрете штетните ефекти на болеста на телото. Сепак, експертите велат дека за да се постигне поцелосен позитивен ефект, пациентите треба да водат умерено активен начин на живот со умерен физички напор.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .