Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Шеќерна трска, како лек за стрес и за подобрување на спиењето

Група истражувачи од Јапонија ја добија најновата активна состојка од шеќерна трска, која не само што ги намалува нивоата на стрес, туку исто така помага да се ослободат од честите ноќни будења, со што се подобрува спиењето.

Релевантноста на најновото откритие лежи во фактот дека постои блиска врска помеѓу нарушувањата на спиењето и стресните ситуации. Недостатокот на време за одмор на ноќта е само по себе стресна ситуација. Во исто време, нервниот притисок предизвикува појава на проблеми со спиењето кај некое лице или води кон негово целосно отсуство. Несоницата, пак, предизвикува развој на такви последици како што се зголемување на телесната тежина, депресија, зголемена анксиозност и кардиоваскуларни патологии.

Во нивниот нов експеримент, јапонските научници добија алтернатива на лековите за несоница - природна супстанца која се соочува со стрес и го нормализира спиењето. Оваа компонента се нарекува октакозанол. Вреди да се напомене дека најголемата концентрација е содржана во шеќерна трска, но исто така е присутна и кај оризови, пчелин восок, како и во масло добиено од ембрионска пченица.

Со цел да го проучат ефектот на октокозанол врз мали глодари, одгледувани под лабораториски услови, тие биле ставени под стрес, по што животните добиле таква супстанција со орален пат. Експертите откриле дека поради оваа компонента, содржината на кортикостеронот, што е стрес маркер, е намалена. По добивањето на октакозанол, глувците почнаа нормално да спијат, иако пред да спроведат научно истражување имале проблеми со ноќниот одмор.

Научниците забележуваат дека таквата супстанција е сосема безбедна за луѓето, бидејќи е природна супстанција која нема никакви несакани ефекти. Освен тоа, ако некое лице нема знаци на нарушување на сонот, тогаш октакозанолот нема да доведе до кршење на оваа област.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .