Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Начин на брза храна може да доведе до развој на дијабетес

Навиката за јадење со брзо темпо е многу штетна за човечкото тело - научниците од Јапонија дојдоа до ова откритие, барајќи од луѓето полесно да јадат храна. Ова се должи на фактот што страста за брзото користење на храната придонесува за формирање на опасни и неизлечиви заболувања во човечкото тело, како што е дијабетес .

Истражувачкиот тим тврди дека навиката за брзо јадење е поврзана со зголемена веројатност за формирање на пред-дијабетична состојба или инсулин-резистентен дијабетес мелитус.

За да дојде до овој заклучок, ќе се спроведе прилично невообичаен научен експеримент, во кој учествуваа повеќе од 200 волонтери. Суштината на тоа беше дека во текот на целиот месец, научниците гледаа како луѓето јадат храна. Така, можно е да се дознае - ризикот од горенаведените нарушувања кај луѓето кои јадат премногу брзо е зголемен за 2 пати, во споредба со оние кои претпочитаат да јадат со умерено темпо.

Експертите исто така забележуваат дека слично зголемување на можноста за формирање на болести не се забележува кога луѓето имаат други нарушувања во исхраната, особено не се развиваат во љубителите на уживања во текот на ноќта.

Ризикот од развој на дијабетес кај луѓето кои брзо јадат се должи на фактот дека голема количина гликоза се снабдува на нивните тела, што може да предизвика нивно толеранција кон таква супстанција. Не е исклучено дека отпорот може да напредува и да се трансформира во ендокринолошка патологија.

Оваа информација, според експертите, го одредува присуството во голем број на пациенти дијагностицирани со тип 2 дијабетес. Покрај тоа, тие откриле дека слична болест се развива во рок од 10 години кај околу 2 луѓе кои имаат навика брзо да јадат.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .