Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Апнеа за спиење зависи од степенот на воспаление на телото.

Неодамна, неочекувано откритие беше направено од експерти од Универзитетот во Пенсилванија - не е апнеја за спиење што води до формирање на воспалителен процес, туку, напротив, апнеа е одговор на телото за развој на воспаление. Ваквите информации овозможуваат не само да развијат нови начини за лекување на таква болест, туку и значително да ги подобрат своите предвидувања.

Апнеа за спиење е нарушување на спиењето кое се карактеризира со периодично запирање на назалното дишење, кое се јавува во позадината на еден таков процес како опструкција на горниот респираторен тракт. Ова нарушување се дијагностицира кај приближно еден од пет мажи и кај 9% од жените.

Вреди да се напомене дека најверојатно ризикот фактор за формирање на такво нарушување е акумулација на голема количина на поткожни масти во абдоминалната област. Покрај тоа, оваа причина предизвикува појава на воспалителни процеси.

Се верува дека воспалението е одговор на телото за намалување на содржината на кислород во крвта поради прекинот на дишењето за време на спиењето. И покрај фактот дека овој однос се одвива, научен експеримент покажа дека намалувањето на воспалението, на пример, со земање на НСАИЛ, доведува до фактот дека болеста е помалку сериозна.

Научниците успеале да го разберат ова со спроведување на студија во која учествувале 50 пациенти. Сите учесници беа дијагностицирани со опструктивна ноќна апнеја. Експериментот беше спроведен во 2 фази - за време на првите тестирани субјекти биле подложени на целосен преглед, кога биле во просек 10 години. Втората фаза беше имплементирана по 8 години. Луѓето го надгледуваат спиењето и ги проучуваат податоците за лабораториски тестови на биолошки течности.

Според истражувачите, најновите податоци можат да помогнат да се сменат тактиките на третманот на овој синдром, кој ќе ја подобри прогнозата на болеста, како кај возрасни, така и кај деца. Вреди да се напомене дека во моментов третманот вклучува употреба на чип-апарат.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .