Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чоколадо како алтернатива на лекови против атеросклероза

Италијанските научници тврдат дека темното чоколадо, кое содржи маслиново масло, има позитивен ефект врз човечкото тело и може да ја замени употребата на лекови. Ова се објаснува со фактот дека таков производ ја зголемува концентрацијата на "добар холестерол", има поддржан ефект во функционирањето на намалување на клетките и позитивно влијае на состојбата на крвните садови.

Придобивките од овошје и зеленчук веќе се докажани бидејќи содржат супстанции како што се полифеноли, кои исто така се присутни во маслиновото масло и какаото, кои се главни состојки на чоколадо. Во текот на новата научна студија, научниците одлучија да ги споредат резултатите од потрошувачката на темни сорти чоколада и црвени јаболки.

Експериментот вклучува 26 волонтери кои забележале најмалку три знаци или фактори на ризик за развој на кардиоваскуларни патологии. Тука спаѓаат зависноста од пушењето, дислипидемијата , хипертензијата и оптоварената наследност.

На сите луѓе им беше дозволено да јадат 40 грама темни сорти на чоколадо секој ден во текот на 4 недели, а се користеа два вида на овој производ. Во првите две недели по ред, се јаде чоколада со 10% маслиново масло, а следните 14 дена - чоколада со јаболка.

Резултатите беа споредувани со ризикот од формирање на атеросклероза , чии манифестации може да се сметаат за метаболни промени, флуктуации во крвниот притисок и промени во липидната позадина. До крајот на експериментот беше откриено дека чоколадата, која содржи маслиново масло, е корисна, бидејќи оваа состојка има позитивен ефект врз кардиоваскуларниот систем. Покрај тоа, научниците забележуваат дека неговата ефикасност може да се спореди со земање лекови, но за разлика од лековите, чоколадата нема контраиндикации и несакани ефекти.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .