Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците создадоа нова четка за заби

Од рана возраст, родителите ги учат своите деца да ја следат оралната хигиена. За да го направите ова, потребно е темелно да ги измиете забите најмалку 2 минути, правејќи различни движења, отстранување на остатоци од храна и отстранување на плоча. Ова правило е подготвено да ги оспори експертите на компанијата "Blizzident", кој создаде нова четка "Amabrush". Таа целосно ќе ги мие забите за 10 секунди. Таквата алатка ги четка забите според принцип сличен на методот Бас, и не треба да го држите во ваши раце. За да ја користите четката, таа мора да биде поставена во устата, и самостојно ќе врши чистење на високо ниво.

Новата четка е направена од силикон, а влакната се ставаат на работната површина. Кога се ставаат во устата и се вклучуваат, почнуваат да се движат, чистење на забите и простори меѓу нив. Во средината на уредот е капсула со паста, која се ослободува за време на чистење. По постапката, треба да го отстраните алатот, да го исклучите, исплакнете под проточна вода и да оставите да се исуши.

За да се користи четка од Amabrush од страна на сите членови на семејството, доволно е да купите еден уред и неколку заменливи единици. Тие се заменуваат на секои 3-6 месеци во зависност од состојбата и влошувањето. Исто така е вклучен и полнач. Обично таквата четка се наплаќа еднаш месечно, а има доволно енергија за редовно користење на уредот.

Завршената верзија на "Amabrush" е погодна за возрасни и тинејџери од 14 години. За мали деца, таквата алатка не е погодна, бидејќи заменливи блокови се доста големи по големина. Научниците развиваат мини четки за да можат децата да го користат на возраст од шест години.

Комуницирање со пронаоѓачите на иновативната четка, експертите појасниле дека ефективноста на четкање на забите се зголемува неколку пати. Десет секунди е всушност доволно, бидејќи истовремено е истовремено чистењето на сите заби. Во блиска иднина, обемот на производство на најновите четки од компанијата Blizzident ќе се зголеми, и секој што сака, може да ги купи.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .