Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците развија совршен ден распоред

Научниците за компанијата Forza Supplements, која произведува производи за губење на тежината, убавината и спортската исхрана, во Велика Британија спроведоа студија за развој на совршен ден распоред. Експериментот вклучуваше 1000 луѓе на доброволна основа. Истражувачите ги следеа нивните внатрешни часовници за да го одредат ефективното време за различни активности со максимална корист за телото: внес на храна, вежбање, работа, секс, одмор, спиење.

Поволно време за јадење: 7:15 - појадок, 12:15 - ручек, 15:30 - попладневен чај, 18:00 - вечера. Неопходно е да се направи дневна исхрана, така што потрошувачката на калории во текот на денот е рамномерно распоредена. Ова секогаш ќе биде енергично, полно и енергично.

Што се однесува до работниот ден, најдоброто ниво на концентрација и работен капацитет се постигнува 3 часа по будењето - во 9:45, така што најважните и одговорни работи можат да се планираат за овој пат. Еден час подоцна, нивото на стрес се зголемува, па во 10:45 е подобро да се направи кратка пауза. Во зависност од спецификите на работата и замор, периодично треба да земете најмалку 5 минути паузи за себе, за да не се исцрпи до крајот на денот.

Најдобро време за секс е 7:30. Утрото едно лице е полна со енергија и сила по ноќен сон. По добивањето на ендорфин по љубовната утеха, нормалниот е крвниот притисок во телото, а психата станува стабилна во стресни ситуации. Сето ова ви овозможува да се справите со различни проблеми кои се јавуваат во текот на денот.

Играњето спорт е корисно, и наутро и навечер. Според резултатите од истражувањето, оптималното време на работа е 7:00 часот, кога се забележува највисокото горење на калории. За да отидете во фитнес, фудбал, тенис, во салата или на тренингот, избирате поинаков вид на товар за себе, попродуктивни по работа - во 18:30 часот. Во текот на денот, силата и емотивниот стрес се акумулираат, па затоа е најдобро да ги ослободите вечерта.

Оптичкото време за одмор започнува во 20:15, кога можете да се одморите сам, со пријателите или со семејството. Треба да одите во кревет во 22:10. За 20 минути, телото заспива, а во наредните 90 минути спиење доаѓа одмор, при што се случува најдоброто закрепнување, што треба да се случи пред 00:00.

Ова е начинот на денот што одговара на многу луѓе, како што покажаа студиите. Со придржувањето кон овој распоред, можно е рационално да се шират телесните сили, да се избегне претерано работење, да работи профитабилно и да биде во добро расположение.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .