Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бремените жени треба да земаат витамин Б3

Австралиските научници откриле дека во текот на истражувањето сите жени за време на бременоста мора да земат витамин Б3. Ја намалува веројатноста за спонтан абортус, а исто така обезбедува здрав развој на фетусот без вродени дефекти. За да се потврди ова, беа спроведени тестови.

Во експериментот учествувале четири жени, кои постојано имале абортуси или имале бебиња со конгенитални абнормалности: срцеви заболувања, нарушен развој на 'рбетниот столб, заболувања на бубрезите. ДНК беа анализирани не само од овие жени, туку и од нивните членови на семејството.

Како што научниците утврдија, ваквите дефекти и болести се предизвикани од недостаток на никотинамид аденин динуклеотид (НАД). Неопходно е од првите денови од бременоста, бидејќи обезбедува материјал и енергија за изградба на внатрешните органи на ембрионот. За да се зголеми нивото во телото, неопходно е да се земат не само витамини во форма на таблети, туку и производи со содржина на Б3. Ова се месо (мисирки, јагнешко месо, говедско месо, телешко месо), семе од сончоглед, бадеми, кикирики, млечни производи, житни каша (овес, пченка, рж, јачмен), мешунки (грашок, грав), сушени кајсии, леб од цели зрна и други производи.

За да се разбере механизмот на влијание на НАД за време на бременоста, истражувачот Сали Данвуди спроведе експеримент на лабораториски глувци. Таа предизвика мутации кај бремени жени, а потоа им се обезбедила употреба на витамин Б3, по што ризикот од патологија во потомството бил значително намален.

Според д-р Dunwoody, сите бремени жени треба значително да го зголемат внесот на витамин Б3 и производи со неговата содржина. Ова ќе овозможи фетусот да се развива нормално, да ја намали веројатноста за мутации, така што бебето ќе се роди здраво. Исто така, влегувајќи во телото на жената ОВЕР ќе ѝ помогне да успешно ја пренесе бременоста и да избегне абортуси.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .