Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Русија се соочува со епидемија на цироза

Не толку одамна беше одржан Европскиот конгрес за вирусен хепатитис, во рамките на кој беше разгледан проблемот со висок степен на морбидитет во Русија. И покрај фактот дека денес болестите на оваа група се сметаат за целосно излечиви, недостатокот на иновативни средства за нивно елиминирање доведува до фактот дека бројот на случаи на болеста со екстремно сериозни последици постојано се зголемува.

Хепатитис Ц се развива во хронична форма во 4 случаи од 5. Во исто време, поголемиот дел од заразените дури и не сфаќаат дека се болни. Симптомите на болеста може да не се појават веќе неколку години, а подоцна и лицето ќе дознае за ова кога веќе е дијагностициран цироза . Болеста дури може да се развие во рак на црниот дроб, ако не е навремено да се даде соодветно внимание.

Статистичките податоци се разочарувачки. Бројот на Русите кои се носители на хепатитис Ц се зголеми три пати во текот на изминатите 16 години, и во моментов е приближно еднаков на четири милиони луѓе. Во исто време, самата болест била откриена само во 2,5 милиони. Речиси половина од заразените дури и не сфаќаат дека се болни и дека оваа болест треба итно да се лекува. Најлошото е што дури и по учењето за нивната болест, многу Руси не се брзаат да најдат лекар, и да го решат проблемот на задниот режач.

Главната причина за ширењето на хепатитисот е широко распространета популаризација на приватни стоматолошки клиники, тетоважи, салони за пирсинг и така натаму. Многу често, болеста се пренесува дури и преку шприц за еднократна употреба - во моментот на контакт со цевка од боја, таа сè уште може да контактира со микроорганизми кои останале по претходниот клиент. Патем, спротивно на популарното верување, денес невозможно е да се добие хепатит преку трансфузија на крв. Истото важи и за постапката за трансплантација на органи.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .