Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Американски научници: пестицидите се речиси во сите видови храна

Американските истражувачи направија сензационална и истовремено шокантна изјава. На крајот на краиштата, тие ги претставија во ризичната група оние производи кои до денес се сметаа за корисни. Како што се испостави, различни овошја и зеленчук имаат содржина на пестициди, која се зголемува илјадници пати.

Пестицидите може да предизвикаат опасни болести кои можат да предизвикаат непоправлива штета за човековото здравје и живот.

Истражувачите во организација наречена Работната група за животна средина рекоа дека овошјето и зеленчукот најверојатно ќе предизвикаат опасни заразни болести кај луѓето. Експертите спроведоа различни анализи, во кои тестираа повеќе од 50 примероци на претставници на растенијата.

На прво место на содржината на пестициди е јагода. Содржи околу 75% опасни материи. Во исто време, микроорганизмите содржани во него не можат да се третираат. Невозможно е да ги уништите едноставно со миење на Бери под проточна вода, бидејќи бактериите на неа не се зафатени со вода. Потоа доаѓаат како овошје и зеленчук како: целер, спанаќ, кајсии, нектарини, праски, цреши, грозје, домати, пиперки, компири и други.

Препознавањето на присуството на пестициди без конкретна анализа е невозможно. Затоа, едно лице не може да дознае дали овој производ е опасен за неговото здравје или не. Се разбира, населението нема да може целосно да ги напушти овие видови производи, бидејќи тие содржат многу витамини, се корисни за фигурата, па дури и за сериозни заболувања на гастроинтестиналниот тракт, лекарите препорачуваат диети што ги содржат токму овие производи.

Пестицидите не се чувствуваат веднаш, туку затоа што луѓето можат да го користат овој зеленчук и овошје во исхраната и ништо нема да им се случи. Но, акумулацијата на бактерии во телото со текот на времето може да се манифестира и е многу штетна за здравјето на луѓето.

Децата и постарите лица обично страдаат од пестициди. Тие, исто така, можат да предизвикаат значителна штета за бремените жени и лицата со хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт, на пример, гастритисот .

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .