Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Само хроничниот недостаток на спиење може да биде поопасен од алкохолизмот.

Научниците од компанијата Medisys спровеле студија која покажала дека 5-6 часа спиење или т.н. хронична депресија на спиењето е поопасно за човековото здравје отколку алкохолизмот.

Недостатокот на спиење доведува до такви последици како: проблеми со метаболизмот или дебелината , вечната состојба на депресија , замор, голема предиспозиција за мозочни удари и срцев удар .

Недостаток на спиење за помалку од 8 часа и будност низ текот на денот негативно влијае на когнитивните функции на човечкото тело. Едно лице повеќе не може да ги извршува задачите кои можат да произведат за време на нормален сон. Исто така, недостатокот на спиење влијае на концентрацијата на вниманието, па затоа не треба да се застанете зад воланот на автомобилот. Поради тоа, недостатокот на здрав сон, во нормална количина, се споредува со хроничната форма на алкохолизам.

За време на спиењето, телото ги лачи виталните и неопходни хормони. На пример, како меланин и соматотропин. Недостатокот на здрав сон може да влијае на значително зголемување на потребата за храна. Ова е една од главните причини за прејадување. Ова го изјави познатиот научник од областа на неврологијата Адријан Овен.

Следната работа покажа дека со недостаток на сон, човечкото тело е под стрес , а тоа придонесува за влошување на активноста на мозокот и мозокот почнува да се јаде.

Истражувачите ја спроведоа анализата, на која присуствуваа сите. Тие беа поделени во 3 групи. Волонтерите од првата група спиеле во неограничени количини. Спиењето на учесниците на втората група траеше малку помалку од 8 часа, а третиот околу 4 часа.

За време на експериментот, се покажа дека во групата 3 индикаторите се критички ниски. Во групата 2, имаше мало отстапување од нормата, додека во 1 сè остана непроменето.

Освен влошувањето на здравјето, изгледот е значително променет. Сонливост, бледа кожа, црвенило на очите и оток - сето тоа укажува на тоа дека лицето не спиело. И исто така постои и рано стареење на кожата. Хроничниот недостаток на спиење води до сето ова.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .