Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците открија нова биолошка алатка која ќе помогне да се залечат раните.

За ваквите интересни информации се наведува Медицинскиот универзитет, кој се наоѓа во Виена (Австрија). Медицинските научници измислиле иновативна алатка за лекување рани на кожата.

Како што се покажа, лекот за реставрација на срцевиот мускул бил измислен многу одамна. АПОСЕК е супстанција која помага во забрзување на заздравувањето и обновувањето на срцевите мускули. Беше направен од крвни леукоцити. Сепак, научниците одлучија да не се задржуваат на ова, и докажаа дека леукоцитите во крвта на пациентот исто така можат да ги лечат раните на кожата.

Во списанието Nature Scientific Reports објавена статија дека истражувањата се 100% убедени научници за ефикасноста на лекот. Научниците развија брилијантна работа, бидејќи неодамна бројот на заразни болести кои доведоа до сериозни последици, па дури и смрт се зголеми неколку пати, и таква иновативна алатка која не само што може да ги излечи раните што е можно поскоро, туку и да ја спречи инфекцијата на човечката крв.

Леукоцитите, главната компонента на овој лек, придонесуваат за брзо затегнување и заздравување на паузите на кожата. Друг неспоредлив плус на овој лек е тоа што е апсолутно безбеден за лице - и за возрасен и за дете, а исто така не остава траги од рани на кожата.

Лекот е направен од сопствените клетки на пациентот, па научниците веќе почнаа да развиваат поевтина алатка која може да се состои од донорски клетки. Ова ја комплицира работата, бидејќи како што се туѓи клетки и никој не знае како ќе се вкорени.

Со цел да се подобри медицината, ќе се спроведе серија студии и експерименти. Доколку експериментите се докажат како успешни и ги потврдат очекувањата, тогаш супстанцијата ќе се продава и наскоро ќе биде достапна за секој кој има потреба.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .