Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Исхраната може да биде опасна за кардиоваскуларниот систем

Долго време научниците се расправаат околу тоа дали е корисно или штетно да се откажат од производи од животинско потекло. Американските кардиолози велат дека вегетаријанската храна е опасна за кардиоваскуларниот систем. Сепак, тие укажуваат дека секоја диета има негативен ефект.

Проблемот е во тоа што често вегетаријанците консумираат во внатрешноста не на цели зрна состојки кои се високо со шеќер и, соодветно, неколку пати ја зголемуваат веројатноста за проблеми со срцето.

За да дојдат до овој заклучок, истражувачите требаше да анализираат неколку варијанти на исхрана, набљудувајќи повеќе од 200 илјади луѓе. Првата исхрана се состои од компоненти од растителна и животинска природа. Второто мени се базирало на состојки со целосна жито, како и свежо овошје и зеленчук. Третата диета е вегетаријанска, но е дозволена потрошувачката на житарици, компири и слатки.

Влијанието на секоја исхрана се проценува веќе 20 години. Треба да се напомене дека пред почетокот на овој експеримент, ниту едно лице немало предуслови за развој на онкологија, мозочен удар или коронарна срцева болест .

Во текот на периодот на таквата научна истрага, речиси 9.000 доброволци биле дијагностицирани со болест како коронарна срцева болест. Најретко, проблеми со срцето биле забележани кај лицата кои ја следеле втората диета. Во исто време, првата и третата диета делуваше како предиспонирачки фактор за формирање на патологии од страна на кардиоваскуларниот систем.

Наспроти ова, научниците дошле до заклучок дека не е секое вегетаријанско мени подеднакво корисно, а одбивањето само од состојки од животинско потекло не дава можност за доволно заштита на срцето од болести.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .