Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вишокот на сол негативно влијае на перформансите на мозокот.

Научниците по серија студии утврдиле дека прекумерното внесување на сол може негативно да влијае на функцијата на мозокот. Особено, когнитивните способности и меморијата на една личност се влошуваат.

Како што е наведено од страна на Светската здравствена организација, се препорачува да се консумираат не повеќе од 4 грама сол на ден. Ако користите повеќе од дозволената стапка, тогаш телото ги успорува метаболните процеси, што доведува до крајно негативни последици.

Во текот на практични истражувања, научниците откриле дека влошувањето на метаболичките процеси е забележано во садовите на мозокот и во неговите длабоки структури. Овој фактор води до фактот дека когнитивните способности на човекот и меморијата се влошуваат.

Ова е особено опасно за луѓето на возраст и за деца од предучилишна возраст. Во првиот случај, се заканува развој на деменција, односно сенилна деменција, а во вториот случај, процесот на развивање на когнитивните способности е нарушен.

Сепак, според лекарите, исто така е невозможно целосно да се напушти солта за сол. Ваквите мерки можат да доведат до фактот што го нарушиле природниот метаболизам и киселинско-базната рамнотежа, што исто така има крајно негативни последици за функционирањето на телото.

Забележано е дека истражувањето во оваа област ќе продолжи, бидејќи остануваат многу прашања. Сепак, веќе е можно да се спречи развојот на овие нарушувања во мозокот, ако ја преиспитате вашата исхрана.

Треба да се напомене дека прекумерната употреба на сол влијае на функционирањето на другите системи на телото. Особено страдаат црниот дроб, кардиоваскуларниот систем и гастроинтестиналниот тракт. Затоа, здрава, правилно избалансирана исхрана е одлична превенција на многу болести.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .