Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Британските научници веруваат дека шеќерот е лош за психата

Една група британски научници, по серија студии, покажа дека прекумерната потрошувачка на шеќер може да доведе до ментални нарушувања. Сепак, ваквите заклучоци се релативни, а нутриционистите воопшто одбија да ги прифатат.

Научниците од универзитетскиот колеџ во Лондон спроведоа студија во која учествуваа околу осум илјади луѓе. Треба да се напомене дека собирањето податоци од волонтери траело неколку години. Покрај тоа, периодично учесниците на овој проект ги пополнуваа прашалниците. Исто така е забележано дека никакви промени во исхраната не биле намерно направени во рамките на самото научно истражување. Тоа е, учесниците јадеа по нивна дискреција.

Така, според резултатите од истражувањето, научниците дошле до следниов заклучок: прекумерната потрошувачка на шеќер може да предизвика некои ментални нарушувања. Се подразбира дека не се дискутираат сериозни психијатриски болести. Во овој случај, според научниците, случај на депресија е забележан во хронична форма, анксиозност и паника напади, без очигледна причина.

Овие резултати од студијата на британските научници ги испитаа нутриционистите и гастроентеролозите. Несомнено, отфрлањето на шеќер и слатки воопшто, може да биде од корист за губење на тежината на здравјето, спречување на дијабетес и кардиоваскуларни заболувања. Сепак, во однос на психолошкото здравје, сè е двосмислено.

Значи, претставникот на британската асоцијација за исхрана Кетрин Колинс изјави дека резултатите од работата на британските научници се засноваат само на одговорите на испитаниците, нема научна потврда за ова. Затоа, за да се третираат ваквите резултати од истражувањето треба да бидат претпазливи и не се препорачува воопшто да ги практикуваат.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .