Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле нова корисна сопственост на пилешки јајца.

Група американски научници спровеле студија и утврдиле дека варените јајца имаат многу позитивен ефект врз работата на телото на детето. Имено, таков природен производ го спречува ризикот од ментална ретардација, го забрзува процесот на раст и е одлично средство за спречување на коскените заболувања.

Треба да се забележи дека корисничките својства на јајцата, а не самите јајца, претходно биле познати. Се претпоставува дека прашокот на таквата супстанција помага во зајакнувањето на коските и го спречува развојот на болести на мускулно-скелетниот систем. Што се однесува до самиот производ, ваквите студии не биле спроведени претходно.

Со цел да ги потврдат своите теоретски претпоставки, научниците спроведоа научен експеримент. Мора да се каже дека практичното истражување беше спроведено само со деца од шест месеци до 9 месеци.

Сите учесници беа поделени во две контролни групи - едното варено пилешко јајце беше вклучено во првата дневна исхрана, а втората група не доби таква додаток. Значи, беше откриено дека кај деца кои секојдневно го консумирале овој производ, зголемување на стапката на раст е забележано еден и пол пати. Развојот на децата од контролната група беше непроменет.

Така, американските научници уште еднаш потврдија дека пилешкото јајце е одличен "градежен материјал" за телото на детето. Сепак, тоа не значи дека тие можат да се користат во неограничени количини. Напротив, позитивниот ефект на таков природен производ ќе биде присутен само ако целокупната исхрана на детето е избалансирана. Добијте право, од медицинска гледна точка, препораки во врска со исхраната на бебето, можете како педијатар и гастроентеролог.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .