Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Домати може да го спасат ракот на кожата

Научниците од Универзитетот во Охајо докажаа дека веројатноста за малиглив процес е значително намалена со редовна потрошувачка на домати. Слично неочекувано откривање на нов имот на домати беше направено врз основа на секојдневно хранење лабораториски глувци со 10% доматен прав и ефектот на ултравиолетово зрачење. Ризикот од развој на рак на кожата е намален за 50% во споредба со група мали глодари кои не добиле таква супстанција. Вреди да се напомене дека времетраењето на ова научно истражување траело 35 недели.

Тајната на позитивниот ефект на потрошувачката на оваа состојка е тоа што содржи каротеноиди - тоа се специфични соединенија кои ја даваат црвената боја на доматите. Претходно беше докажано дека употребата на паста од домати ја намалува веројатноста за изгореници. Ликопен е главниот каротеноид во доматите - меѓу сите супстанции на нивната слична група, тој се покажа како еден од најефикасните антиоксиданти.

Освен што јадат домати, истражувачите покажуваат дека вакцините кои содржат ликопен исто така имаат позитивен ефект. Фактот дека вакцинацијата е ефикасна против ракот на кожата е докажана од австриски, американски и германски научници. Интравенското управување со една ваква супстанција е ефективно за 25 месеци.

Сепак, забележано е дека инјекциите не можат да бидат достапни за сите пациенти кои ја сочинуваат главната ризична група за онкологија на кожата. Поради ова, како едноставен метод на превенција служи дневна потрошувачка на домати. Важен аспект е тоа што доматите не треба да подлежат на термички третман. Во исто време, експертите воопшто не инсистираат на тоа дека луѓето јадат голем број домати дневно, бидејќи тоа може да предизвика развој на алергии. За позитивен ефект, доволно е да се јаде еден голем домат дневно.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .