Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле ефикасно средство за спречување на несоница

Невролозите од Универзитетот во Северна Америка во Америка дошле до заклучок дека луѓето со јасни цели во животот имаат помала веројатност да страдаат од несоница. Податоците за оваа студија беа објавени во локалните научни списанија, особено во "Науката за спиење и пракса".

Така, во текот на практични истражувања, беше откриено дека оние луѓе кои водат продуктивен начин на живот, имаат важни цели и заземаат лидерска позиција, страдаат од несоница и други патолошки процеси поврзани со спиењето. Особено, беше откриено дека таков синдром како апнеа, тие не беа дијагностицирани.

Во практичниот дел од експериментот, учествуваа повеќе од 800 луѓе од различни возрасни категории. Забележано е дека меѓу доброволците биле дури и луѓе чија возраст се приближувала 100 години.

Во оваа фаза на истражувањето, сите учесници беа замолени да поминат низ мала студија во врска со квалитетот на нивниот сон и начин на живеење воопшто, вклучувајќи ги и плановите за блиска иднина. Покрај тоа, беше спроведен и целосен медицински преглед. Резултатите од студијата само ја потврдија теоретската претпоставка на научниците.

Во оваа смисла, научниците не препорачуваат да не земаат лекови за спиење за да спијат здраво, туку едноставно да го преиспитаат својот животен стил, доколку е потребно, да го посетат психотерапевтот за консултација, да помине текот на лекувањето.

Покрај тоа, можно е значително да се подобри квалитетот на спиењето, ако пред спиење не можете да гледате телевизија, да работите на компјутер и да јадете правилно. Пилулата за спиење исто така може да замени чаша топло млеко со мед или билен чај. Сепак, за хронична несоница, сеуште е подобро да се консултирате со лекар, бидејќи ова може да биде клинички знак за одредена болест.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .