Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Виагра го зголемува ризикот од рак на кожата

Една нова студија на американски научници покажа дека употребата на силденафил, која е попознат како Виагра, значително ја зголемува веројатноста за развој на рак на кожата.

Научниците откриле дека кај оние мажи кои користат таков инструмент, ризикот од развој на меланом е 84% повисок отколку кај оние мажи кои никогаш не побарале помош од таков лек.

Сличен заклучок е направен врз основа на анализа на податоци за повеќе од 25 илјади жители на Америка и Кина, чија просечна старосна категорија изнесува 65 години. Ова ги зема предвид информациите за тоа дали волонтерите ја користат Виагра или не. Така, стана познато дека мажите кои ја користат оваа супстанца од потенцијата се повеќе изложени на ризик од рак на кожата , во споредба со оние кои се прибегнуваат кон други средства за враќање на машката сексуална моќ.

Опасноста од таква дрога се должи на фактот дека влијае на генетскиот механизам кој ги прави малигните клетки агресивни. Исто така е забележано дека веројатноста за дијагностицирање на не толку опасни, но почести видови на онколошки процеси кои влијаат на кожата, не била поголема кај претставниците на силната половина од човештвото што земале таков лек. Ова е базален и сквамозен рак.

Сепак, научниците тврдат - поради фактот дека таквите заклучоци се прелиминарни, во моментот е премногу рано да се советуваат мажи со сексуални проблеми да престанат да ги земаат овие апчиња. Сепак, таквите луѓе се поттикнати да се подложат на лабораториска и инструментална дијагностика за веројатноста за развој на рак на кожата.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .