Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Третирајте го периодонтитот со боровинки

Бидејќи периодонтитисот е воспалителна болест, антибиотиците и антиинфламаторните лекови се користат за да се отстрани, што, еден или друг начин, негативно влијаат врз здравјето на луѓето.

Центарот за контрола и превенција на болести во Соединетите Американски Држави утврди дека секоја втора личност во Америка над 30 години страда од оваа болест на забите. Треба да се забележи дека болеста, ако не почне да се третира навреме, може да доведе до целосно губење на заб.

До тоа време, како такви методи на превенција, против оваа болест, не е развиена. Сега, според најновите истражувања, боровинки можат да заменат (делумно) лекови за лекување на оваа болест и е најефективниот метод за превенција. Сепак, забележано е дека извадок од бобинки е најкорисен.

Активната состојка, во овој случај, е полифенол. Во текот на научните истражувања беше констатирано дека оваа супстанција ефикасно се бори против микроорганизмите кои го предизвикуваат воспалителниот процес. Покрај тоа, научниците утврдиле дека полифенолот е ефикасен и против другите патогени кои се пренесуваат преку храна, што значи дека може да се смета како профилактичен против други воспалителни болести.

Нов лек, кој беше развиен врз основа на бобинки, веќе делумно ги помина клиничките испитувања. Во овој момент, научниците работат на развојот на посебен уред кој полека ќе го ослободи екстрактот од боровинки за понатамошно заштита на усната шуплина на пациентот по длабоко чистење на забите.

Во моментов, тешко е да се каже точно кога таква дрога ќе се појави во широка употреба. Но, како превентивна мерка, веќе може да ги вклучите овие бобинки во вашата исхрана ако нема други клинички контраиндикации.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .