Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Новиот тест ќе помогне за брзо дијагностицирање на сепсата

Група американски научници од Илиноис заврши тестирање на нов уред, што овозможува краток временски период за откривање на знаци на сепса од само една капка крв на пациентот.

Вреди да се напомене дека сепсата е екстензивен воспалителен процес кој се развива на позадината на имунолошкиот одговор на човечкото тело на пенетрација во крвотокот од изворот на инфекција и нејзините токсини ослободени за време на виталната активност на патолошки микроорганизам. Покрај тоа, патологијата се дијагностицира кај секој петти човек кој влегува во болницата, и многу често станува причина за смрт.

Релевантноста на најновите научни истражувања е дека со цел да се идентификува таквата болест, потребно е следење на крвниот тонус, и за тоа е потребно многу време, кое пациентите често немаат.

Уредот брои одредени супстанции во крвта кои укажуваат на силата на одговорот на имунолошкиот систем на телото. Ова се бели крвни клетки и неутрофили кои го лачат маркерскиот протеин CD64.

Новиот уред беше тестиран на американски болнички пациенти од единицата за интензивна нега или просторија за итни случаи. При првото сомневање на лекарите за сепса кај пациенти, се собрало мала количина на крв и мерено нивото на горенаведениот протеин, а потоа нејзината количина била споредувана со други индикатори.

За време на опсервацијата, стана познато дека податоците од новиот тест се совпаѓаат со резултатите од стандардните примероци на крв за сепса. Освен фактот дека најновиот метод брзо може да ја направи точната дијагноза, им помага на лекарите да го направат точниот исход на болеста за да ја подобрат или да ја влошат состојбата на пациентот.

Понатамошните истражувања ќе имаат за цел да обезбедат луѓето да имаат можност да користат таков уред дома, за да утврдат знаци на воспаление навремено и да побараат квалификувана помош што е можно поскоро.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .