Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Растителниот протеин влијае на менопаузата

Ако долго време жените ќе користат протеини од растително потекло, тогаш ова може да има позитивен ефект. Станува збор за спречување на почетокот на раната менопауза. Ова откритие го направија експерти од областа на епидемиологијата од Универзитетот во Масачусетс.

Од страна на состојбата на рана менопауза, лекарите го разбираат нарушеното функционирање или целосно прекинување на нормалната функција на јајниците кај жени кои не поминале 45 години. Според општите податоци, повеќе од 10% од послабите секс страдаат од такво нарушување. Покрај тоа, покрај раната менопауза, жените се подложени на формирање на кардиоваскуларни патологии, остеопороза и разни когнитивни оштетувања.

Една нова студија имаше за цел да се обиде да го одложи предвременото репродуктивно стареење со штетна исхрана. За ова, научниците требаше да ги анализираат податоците од друго научно истражување, кое беше спроведено во 1989 година, кога во неа учествуваа повеќе од 115 илјади жени од возрасната група од 25 до 42 години.

Тогаш сите учесници мора да обезбедат информации во врска со степенот и што јаделе за еден ден. Студиите овозможиле да се забележи дека оние жени чии растителни протеини заземале најмалку 6,5% во дневното мени, биле 16% пониски во веројатноста за рана менопауза, во споредба со оние кои јаделе помалку од 4% од протеините добиени од растителни растенија секој ден.

Ова значи дека ако една жена троши 2.000 килокалории дневно, тогаш најмалку 33 грама растителни протеини треба да се јадат дневно. Овие производи вклучуваат тестенини, тофу, производи од соја, овес и ореви. Во исто време, експертите забележуваат дека ако секојдневната исхрана содржи повеќе од 9% од растителни протеини, тогаш тоа е опасно за здравјето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .