Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Можете да се ослободите од дијабетес со операција

Дијабетес мелитус останува една од најопасните болести, и ова се должи, во поголема мера, затоа што не е целосно лекувано. Самите пациенти се речиси секогаш зависни од инсулински инјекции и специјална диета.

Благодарение на еден британски научник се појавува позитивен тренд во решавањето на овој проблем. Според нивното ново откритие, можно е целосно да се елиминира болеста и да се ослободи лицето од акутни симптоми со помош на хируршка операција на стомакот.

Клинички испитувања на нов метод на третман веќе се спроведени во градот Бирмингем. Лицето кое е болно со дијабетес има посебно пластично лагер вметнат во горниот дел на цревата. Тоа е овој "додаток" кој овозможува да се спречат непотребните хормони да влезат во крвта.

Операцијата ја изврши познатиот хирург Франческо Рубино. Треба да се напомене дека инсталацијата на самата пластична лайба се одвива со помош на специјална опрема - така што операцијата е помалку трауматична, и по ова не се бара долгорочна рехабилитација.

Според резултатите од клиничките испитувања, утврдено е следново: некои пациенти кои биле подложени на оваа операција успеале речиси целосно да се опорават од оваа болест, додека други успеале значително да го намалат количеството инсулински инјекции.

Во исто време, се забележува дека не е можно да се спроведуваат такви операции во сите случаи. Особено, изводливоста на таков метод на лекување се уште е во прашање, ако пациентот има истовремени гастроентеролошки заболувања.

Научни експерти кои работеа на новата техника, забележете дека операцијата целосно не го елиминира специјалниот внес на диета. Во секој случај, во првите неколку години по завршувањето на курсот на активен третман.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .