Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сакате да бидете здрави? Само се откаже од шеќер

Неодамна, во научниот свет, постои одреден зголемен интерес за таков прехранбен производ како шеќер. Покрај тоа, меѓу научниците од време на време, жестока дебата е бурна поради тоа што ќе се случи ако шеќерот е целосно напуштен. Значи, некои веруваат дека ова несомнено е голема корист за човечкото тело, додека други веруваат дека штетата тука е дефинитивно повеќе и дека таков производ не може целосно да биде исклучен од исхраната.

Друга студија за ова прашање беше спроведена од американски научници од Универзитетот во Северна Каролина. Според нив, ништо лошо нема да се случи ако целосно се откаже од таквиот додаток во исхраната. Сепак, во исто време, се забележува дека елиминирањето на шеќерот од исхраната не излезе целосно. Ова се должи на фактот дека постои сладок додаток во други производи - сосови, печива, десерти од кисело млеко, сокови и така натаму.

Ако го исклучите шеќерот од вашата исхрана во чиста форма, тогаш здравствените придобивки ќе бидат доста забележливи. Како што покажаа неодамнешните студии, само во текот на првите две или три недели, одбивањето на шеќер води до намалување на нивото на холестерол во телото за 10%, а количината на триглицериди за 30%. Но, тоа не е сè.

Резултатите од практичната работа покажаа дека одбивањето на шеќер го подобрува кардиоваскуларниот систем, го намалува ризикот од мозочен удар и дијабетес . И ако земете во предвид фактот дека слатко, консумирано наутро, предизвикува поспаност, тогаш меморијата и концентрацијата се значително подобрени. Како резултат на тоа, вашиот ден станува попродуктивен.

Невозможно е да не се земе во предвид фактот дека намалената количина на потрошувачка на слатка води кон здраво губење на тежината, што е исто така плус.

Точно, некои научници веруваат дека целосното отфрлање на шеќерот (во чиста форма и замена) доведува до мозок на мозокот, па мала количина на овој додаток нема да се меша.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .