Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Инсулинските инјекции може да се заменат со спреј

Група научници од Сандерленд направија ново откритие. Според нивните гаранции, инсулинските инјекции, кои дијабетичарите треба да ги прават четири пати на ден, може да се заменат со специјален спреј кој ќе делува исто како и секој назален лек за студ - со инјектирање во носниот премин.

Забележано е дека спрејовите ќе се користат не е сосема тип на инсулин, кој е наменет за тип на инјекција. Во својот состав и медицински показатели, таа е сосема неразделива од традиционалната дрога, но има некои додатоци во составот што овозможуваат ефикасно да го користат преку респираторниот тракт.

Во составот, ова е хидрогел кој содржи глицерофосфат, полиетилен гликол и триметилиран хитосан. Покрај тоа, се забележува дека новиот спреј е дизајниран на таков начин што лицето ќе ја насочи точната доза на инсулин одеднаш, не повеќе и не помалку.

Во моментов, овој спреј е само минувачки, клинички испитувања и кога станува широко распространета, досега е тешко да се каже. Сепак, научниците велат дека сите прелиминарни експерименти даваат многу позитивни резултати, планирано е наскоро да се привлечат доброволци во практичниот дел од работата.

Во моментов, за воведување на инсулин со конвенционални шприцеви или пенкало шприцеви. Последните се попопуларни, бидејќи е попогодно да се носат наоколу, а самата процедура е практично безболна. Сепак, се подразбира дека таквите методи на инјектирање не се многу погодни за секојдневна употреба.

Новиот спреј значително ќе го поедностави спроведувањето на таквите секојдневни процедури за пациентите со дијабетес, бидејќи администрацијата на дозата на инсулин ќе биде многу полесна, без оглед на околностите на лицето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .