Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците кажаа како правилно да ја пресметаат дневната стапка на вода

Водата е витална течност за секоја личност. Нејзиниот недостаток во телото се чувствува сосема акутно - нездраво тен, добивка од прекумерна маса, општо лошо здравје и ризик од целосна дехидратација на организмот, што е веќе опасно за животот. Спречување на сето ова е повеќе од лесно - треба да пиете доволно количество течност на ден. Но, што е овој том за секој поединец? Ова прашање беше решено да се разјаснат американските научници. Успеале да извлечат посебна формула, по што секој човек може лесно и едноставно да го пресмета нивниот дневен волумен.

Формулата е многу едноставна. Основа за пресметка е тежината на лицето кое треба да се подели со 2,2. Резултирачкиот број треба да се помножи со бројот на години што живееле и да го делиме примениот износ од 28,3. Како резултат на вакви математички операции - можете брзо да го поставите дневниот волумен на вода. Треба да се напомене дека во овој том може да се вклучи и зелен чај без шеќер. Кафе, сокови, компоти, бушотини и особено алкохолни пијалаци не се вклучени овде.

Жителите на земјите од КНД треба да го земат предвид фактот дека формулата е наменета за американски мерки. Тоа е, количината на вода треба да се мери во унци, и вашата тежина во нозете.

Оние што се вклучени во спортот, исто така, треба да направат промени во дневниот обем на вода пресметани на овој начин - за секои 30 минути од вежбањето, треба да пиете 340 милилитри вода над нормите, бидејќи за време на вежбањето човечкото тело губи повеќе течност заедно со пот.

Во принцип, оптималната количина на вода ви овозможува не само да го подобрите вашиот изглед и да се чувствувате добро, туку и да ги изгубите тие вишок килограми. Сепак, во овој случај, исто така, треба да ја изберете вистинската исхрана. Но, правилната исхрана треба да биде напишана од гастроентеролог или нутриционист, по сеопфатен медицински преглед.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .