Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сексуално преносливите болести ќе бидат третирани според струја

Научниците од виенскиот институт во Виена откриле нов и прилично ефикасен метод за лекување на сексуално преносливи болести. Значи, според нивното мислење, микроорганизмите што предизвикале таков патолошки процес можат ефикасно и брзо да се елиминираат со помош на електрична струја. Забележано е дека овој метод на лекување, досега, е применлив само за машки пол на човештвото. Во догледно време, треба да се направи оваа постапка за жените, сепак, во моментов тоа е невозможно поради физиолошките карактеристики.

Принципот на третман со електрична струја е како што следува - посебна електрода е фиксирана околу сексуалниот орган на човекот, по што медицинскиот работник внесува графит-стап во уретрата и ја вклучува батеријата.

Како резултат на тоа, патогените кои сакаат да наплаќаат графит стап едноставно умираат. Што се однесува до моќта на батеријата, тоа е сосема безбедно за човечкото тело, бидејќи не ја надминува гласноста на батеријата од мобилен телефон.

Треба да се напомене дека идејата за лекување на сексуално преносливи болести со електрична струја се појавила одамна и дури поминала низ некои клинички испитувања. Сепак, како што е прикажано со резултатите од истражувањето, ваквите методи на терапија се помалку ефикасни од преземањето соодветни лекови. Најновите тестови покажаа поудобни резултати, но се уште се потребни подобрувања. Научните експерти се надеваат дека наскоро третманот со електрична енергија ќе се користи во широка практика.

Без оглед на тоа кој третман со СЗО ќе се користи во иднина, превенцијата секогаш треба да биде прва. Наједноставниот и најефикасен метод е употребата на бариерни методи на контрацепција.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .