Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Медот помага при спречување на атеросклероза

Научниците од Универзитетот во Вашингтон направија ново откритие. Значи, според нив, природните компоненти кои се содржани во мед ефикасно ги чистат крвните садови и помагаат да се спречи развојот на атеросклероза .

Да бидеме попрецизни, станува збор за супстанција како трехалоза, односно природен шеќер. Оваа компонента го активира протеинот TFEB, што го предизвикува почетокот на процесот на чистење на ѕидовите на крвните садови од масни наслаги.

Со цел да ги потврдат своите теоретски претпоставки, научниците одлучија да спроведат практичен експеримент на лабораториски глувци. Глодарите кои имале вишок телесна тежина биле поделени во две групи. Еден се хранат со својата вообичаена исхрана, а другиот добива додаток во форма на природен шеќер. На крајот од студијата се утврди следново: кај глувците од групата што примале трехалоза, маснотиите во садовите биле 30% помалку.

Така, научниците заклучиле дека умерената потрошувачка на природен мед може да се смета како ефикасен лек не само против атеросклероза, туку и други кардиоваскуларни заболувања.

Во моментов, ефективноста на оваа супстанција се докажува само со воведување на инјекции. Што се однесува до оралниот тип на апликација, позитивен резултат е исто така присутен, но не и во таква изречена форма.

Освен медот, трехалозата се наоѓа во храната како печурки и ракчиња, затоа, како превенција на кардиоваскуларни болести, препорачливо е да ги вклучите во вашата исхрана.

Според статистичките податоци, кардиоваскуларните болести најчесто доведуваат до смрт. Затоа, како превентивна мерка, не само што треба да се јаде правилно, туку и да се следи здрав начин на живот како целина и да се направи навремено лекарски преглед со специјализирани лекари.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .