Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Доењето ги намалува шансите за рак на ендометриумот

Како што е познато, доењето е исклучително корисно за новороденче, но многумина не се свесни за неговите придобивки за жените. Австралиските научници тврдат дека оние жени кои ги дојат своите деца се со помала веројатност да се соочат со таква опасна болест како рак на матката, во споредба со оние кои сакаат да се воздржат од таков процес или поради некоја причина не можат.

Ракот на ендометриумот е болест која може да биде целосно асимптоматска за долго време. Во тешки случаи, изразени се неспецифични симптоми, кои не можат да укажат на присуство на рак кај жената. Ова треба да вклучува долга менструација, што е погрешно за дисфункција на јајниците.

Авторите на студијата одлучија да дознаат како процесот на доење влијае врз телото на мајката. За таа цел, беше спроведен долгорочен и голем експеримент, во кој учествуваа повеќе од 25 илјади жители на Австралија.

Беше откриено дека учесниците кои дојат на своите бебиња беа околу 10% помалку веројатно да ја доживеат оваа болест. Сепак, научниците обрнуваат внимание на некои нијанси. Првиот - за да се постигне максимален позитивен ефект, доењето треба да продолжи за 9 месеци. Ако траеше помалку од шест месеци, ризикот од рак е намален за само 7%. Втората е да се спречи формирањето на болеста е доволно да се нахранат едно дете. Ова значи дека ако жената има две деца и сите добиваат мајчино млеко, оваа вредност се зголеми на 22%.

Потоа, беше констатирано дека кај сите учесници, приближно 9.000 имале рак на ендометриумот . Обединувачката врска беше фактот што скоро сите од нив поради некоја причина не ги дојат нивните деца.

Понатамошното истражување ќе има за цел да открие кои фактори влијаат врз појавата на таквата болест на позадината на доењето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .